Kansanedustajat

Mari Rantanen

s. 29.03.1976 Ensihoitaja
Omaishoitaja
Helsinki 09 432 3178 Hallintovaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Lakivaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Tiedusteluvalvontavaliokunta (jäsen) 26.06.2019–
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (varajäsen) 19.06.2019–
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (jäsen) 19.06.2019–

Avustaja

Timo Karhunen 09 432 4141 timo.karhunen@eduskunta.fi

Jussi Halla-Aho

s. 27.04.1971 Filosofian tohtori Helsinki Kunnalliset luottamustehtävät: Helsingin kaupunginvaltuusto
Suuri valiokunta (jäsen) 05.09.2019–
Hallintovaliokunta (jäsen) 05.09.2019–

Päättyneet toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.05.2011–20.06.2012
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.05.2011–30.06.2014
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.05.2011–30.06.2014, (Puheenjohtaja) 03.05.2011–20.06.2012
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.10.2013–30.06.2014
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 03.05.2011–20.06.2012



Avustaja

Tanja Aidanjuuri-Niemi 09 432 4058, 050 576 2590 tanja.aidanjuuri-niemi@eduskunta.fi

Tom Packalén

s. 05.10.1969 Komisario
Yrittäjä
Helsinki 09 432 3136 Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.05.2019–

Avustaja

Teija Makkonen 09 432 4136 teija.makkonen@eduskunta.fi