Luottamuspaikat

Alla on listaus Perussuomalaisten luottamuspaikoista ja luottamushenkilöistä valtuustokaudelle 2021-2025.

Kaupunginhallitus

Jussi Halla-aho (Mari Rantanen)

Kh:n konsernijaosto

Jussi Halla-aho (Mari Rantanen)

Kh:n elinkeinojaosto

Mari Rantanen (Jussi Halla-aho)

 

Lautakunnat

Kaupunkiympäristölautakunta

Mika Raatikainen (Marleena Isomaa)

Ympäristo- ja lupajaosto

Janna Rantanen (Oskar Viding)
Juhani Strandén (Meisa Kanber)

Kasvatus- ja koulutuslautakunta

Pia Korpa (Marko Hamilo)

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Mikko Paunio (Johanna Valkeavirta)
Laura Korpinen (Rauli Franssila)

Sosiaali- ja terveysjaosto

Marko Ekqvist (Tanja Heiskanen)

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta

Teija Makkonen (Esa Korkia-aho)

Liikuntajaosto

Teijo Aalto (Mia-Maria Heinänen)
Kimmo Veijalainen (Janiina Reilamo)

Tarkastuslautakunta

Nuutti Hyttinen, pj (Marika Sorja)

Pelastuslautakunta

Martina Houtsonen, vpj (Toni Kuusela)
Matias Turkkila (Natalia Gullstén)
Alisa Leppäkoski (Daryoush Kavosifar)

Keskusvaalilautakunta

Jarmo Keto

 

Muut

HKL:n johtokunta

Samuli Voutila (Päivi Hönö)

Poliisin neuvottelukunta

Mikko Naakka, pj (Mirja Kupiainen)
Carita Sipilä (Markku Mutanen)

Vammaisneuvosto

Marko Joensuu (Riikka Virta)

Vanhusneuvosto

Reetta Angelvo-Riipinen (Nico Giansanti)

Digitalisaatiotoimikunta

Marko Kettunen (Anette Sohlman)

 

Yhtiöt ja säätiöt

Helsingin Satama Oy

Teija Makkonen

Palmia Oy

Mira Korhonen-Low

Työmaahuolto Oy Ab

Sampo Raudaskoski, vpj

Helsingin Asumisoikeus Oy

Toni Paussu

Oy Helsingin Asuntohankinta Ab

Jari Kilpinen

Kiinteistö Oy Helsingin Malminkatu 3

Heikki Ketola

Helsingin Seniorisäätiö

Harri Lehtimäki, pj

Korkeasaaren eläintarhan säätiö sr

Sami Niikko

Niemikotisäätiö sr

Riikka Ikonen

Tekniikan museon säätiön valtuuskunta

Pertti Villo

Helsingin Uusyrityskeskus ry.

Seppo Koskinen

 

Ylikunnalliset

HUS-hallitus

Erkki Karinoja

HUS-vähemmistökielilautakunta

Marika Sorja

HSL-hallitus

Sampsa Rydman (Reetta Angelvo-Riipinen)
Pasi Liukkonen , Vantaa (Teija Makkonen)

HSL-tarkastuslautakunta

Laura Korpinen (Erkki Karinoja)

HSY-hallitus

Laura Jokela (Mikko Paunio)

Uudenmaan päihdehuollon kuntayhtymän hallitus

Petri Bäckman (Natalia Gullstén)

Maakuntavaltuusto

Teija Makkonen (Mari Rantanen)
Pia Kopra (Jussi Halla-aho)

Maakuntahallitus

Johannes Nieminen (Martina Houtsonen)
Arja Juvonen, Espoo (Tom Packalén)