Luottamuspaikat

Alla on listaus Perussuomalaisten luottamuspaikoista ja luottamushenkilöistä valtuustokaudelle 2021-2025.

Kaupunginhallitus

Jussi Halla-aho (Mari Rantanen)

Kh:n konsernijaosto

Jussi Halla-aho (Mari Rantanen)

Kh:n elinkeinojaosto

Mari Rantanen (Jussi Halla-aho)
marirantanen@nullelisanet.fi

 

Lautakunnat

Kaupunkiympäristölautakunta

Mika Raatikainen (Marleena Isomaa)

Ympäristo- ja lupajaosto

Janna Rantanen (Oskar Viding)
janna.rantanen@nullgmail.com

Juhani Strandén (Meisa Kanber)
Puh. 0400-469062, sähköposti: juhani.stranden@nullgmail.com

Kasvatus- ja koulutuslautakunta

Pia Korpa (Marko Hamilo)
Puh. 044-2446943, sähköposti: koprapia@nullgmail.com

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Mikko Paunio (Johanna Valkeavirta)
Laura Korpinen (Rauli Franssila)

Sosiaali- ja terveysjaosto

Marko Ekqvist (Tanja Heiskanen)
marko.ekqvist@nullekqvist.fi

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta

Teija Makkonen (Esa Korkia-aho)
teija@nullteijamakkonen.fi

Liikuntajaosto

Teijo Aalto (Mia-Maria Heinänen)
Kimmo Veijalainen (Janiina Reilamo)
kimmo.veijalainen@nullgmail.com

Tarkastuslautakunta

Nuutti Hyttinen, pj (Marika Sorja)
nuutti@nullnuuttihyttinen.com

Pelastuslautakunta

Martina Houtsonen, vpj (Toni Kuusela)
Matias Turkkila (Natalia Gullstén)
matias.turkkila@nullperussuomalaiset.fi

Alisa Leppäkoski (Daryoush Kavosifar)

Keskusvaalilautakunta

Jarmo Keto

 

Muut

HKL:n johtokunta

Samuli Voutila (Päivi Hönö)

Poliisin neuvottelukunta

Mikko Naakka, pj (Mirja Kupiainen)
Carita Sipilä (Markku Mutanen)
carita.sipila@nullgmail.com

Vammaisneuvosto

Marko Joensuu (Riikka Virta)
Puh. 040-5602299, sähköposti: marko.joensuu65@nullgmail.com

Vanhusneuvosto

Reetta Angelvo-Riipinen (Nico Giansanti)

Digitalisaatiotoimikunta

Marko Kettunen (Anette Sohlman)
www-sivu: markokettunen.fi

Yhtiöt ja säätiöt

Helsingin Satama Oy

Teija Makkonen
teija@nullteijamakkonen.fi

Palmia Oy

Mira Korhonen-Low

Työmaahuolto Oy Ab

Sampo Raudaskoski, vpj

Helsingin Asumisoikeus Oy

Toni Paussu
Puh. 040-5553885, sähköposti: paussu.tonio@nullgmail.com

Oy Helsingin Asuntohankinta Ab

Jari Kilpinen

Kiinteistö Oy Helsingin Malminkatu 3

Heikki Ketola

Helsingin Seniorisäätiö

Harri Lehtimäki, pj
harri.lehtimaki@nullgmail.com

Korkeasaaren eläintarhan säätiö sr

Sami Niikko

Niemikotisäätiö sr

Riikka Ikonen

Tekniikan museon säätiön valtuuskunta

Pertti Villo

Helsingin Uusyrityskeskus ry.

Seppo Koskinen

 

Ylikunnalliset

HUS-hallitus

Erkki Karinoja
erkki.karinoja@nullkolumbus.fi

HUS-vähemmistökielilautakunta

Marika Sorja

HSL-hallitus

Sampsa Rydman (Reetta Angelvo-Riipinen)
Pasi Liukkonen , Vantaa (Teija Makkonen)

HSL-tarkastuslautakunta

Laura Korpinen (Erkki Karinoja)

HSY-hallitus

Laura Jokela (Mikko Paunio)

Uudenmaan päihdehuollon kuntayhtymän hallitus

Petri Bäckman (Natalia Gullstén)
backman162@nullgmail.com

Maakuntavaltuusto

Teija Makkonen (Mari Rantanen)
teija@nullteijamakkonen.fi

Pia Kopra (Jussi Halla-aho)
Puh. 044-2446943, sähköposti: koprapia@nullgmail.com

Maakuntahallitus

Johannes Nieminen (Martina Houtsonen)
Arja Juvonen, Espoo (Tom Packalén)